Plan aktivnosti Centra za edukaciju NS/FS BiH

Mladi zmajevi bolji od Belgije

„U-21“ reprezentativci Bosne i Hercegovine pobjedom su završili kvalifikacije za EURO 2021.

Izabranici Slobodana Starčevića su večeras na stadionu „Asim Ferhatović-Hase“ u Sarajevu sa 3:2 pobijedili vršnjake iz Belgije.

Gosti su imali inicijativu na početku utakmice što im se isplatilo već u 7' kad dolaze do prednosti. Charles De Ketelaere je poslao precizan pas na lijevu stranu kaznenog prostora bh. tima, gdje se odlično snalazi Thibault De Smet i lobuje Filipa Dujmovića za 1:0.

Nakon toga nije bilo prilika sve do 29' kad reprezentacija Bosne i Hercegovine izjednačuje rezultat. Jovo Lukić se odlično izborio za loptu na desnoj strani, ulazi u kazneni prostor i šalje povratnu loptu na peterac za Milana Savića koji je precizan za 1:1.

Mladi zmajevi u 31' minuti preokreću rezultat nakon sjajnog šuta Ševkije Resića sa skoro 20 metara. Golu je prethodila asistancija Stefana Kovača koji je oduzeo loptu Belgijancima na sredini terena.

Drugo poluvrijeme počelo je velikom prilikom za izabranike Slobodana Starčevića. Kovač je prošao po desnoj strani i poslao loptu na suprotnu stranu za Savića koji šutira iz povoljne pozicije, ali golman Arnaud Bodart sjajno interveniše.

Belgijanci su imali dobar pokušaj u 65' kad De Ketelaere šutira sa ivice šesnaesterca, ali Dujmović brani. Dante Vanzeir minutu poslije iskosa sa lijeve strane pogađa vanjski dio mreže, a nakon kornera u 67' lopta dolazi Wouta Faesa koji šutira preko gola.

Stefan Kovač odličnu igru večeras kruniše golom u 70'. Nakon dodavanja Selmira Pidre, Kovač se na lijevoj strani protivničkog kaznenog prostora oslobađa svog čuvara i precizno šutira u bliži ugao gola Bodarta za 3:1.

Đani Salčin je imao dobar pokušaj u 88', ali je sa ivice kaznenog prostora šutirao preko gola.

Loïs Openda u 90' iz jedanaesterca smanjuje prednost naše reprezentacije na 3:2.

Reprezentacija Bosne i Hercegovine je kvalifikacije završila na trećem mjestu u grupi 9 iza Njemačke i Belgije, a ispred Velsa i Moldavije.

Bosna i Hercegovina-Belgija 3:2 (2:1)

Stadion: „Asim Ferhatović-Hase“, Sarajevo.

Sudija: Yigal Frid (Izrael).

Sudije asistenti: Nati Dotan, Matityahu Yakobov (Izrael).

4. sudija: Erez Papir (Izrael).

Golovi: 0:1 De Smet (7'), 1:1 Savić (29'), 2:1 Resić (31'), 3:1 Kovač (70'), 3:2 Openda (90' penal).

Žuti kartoni: Marić, Mujakić, Šehić, Dujmović (BiH), Openda (Belgija).

Bosna i Hercegovina: Filip Dujmović, Nihad Mujakić, Đorđe Milojević, Amar Beganović, Selmir Pidro, Andrej Đokanović (79. Amar Begić), Mateo Marić, Stefan Kovač (84. Đani Salčin), Ševkija Resić (36. Haris Hajdarević), Milan Savić (84. Eldar Šehić), Jovo Lukić (46. Nardin Mulahusejnović). Selektor: Slobodan Starčević.

Belgija: Arnaud Bodart, Ahmed Touba (60. Francis Amuzu), Wout Faes, Sebastiaan Bornauw, Thibault De Smet, Orel Mangala (75. Francesco Antonucci), Albert Sambi Lokonga, Jelle Bataille, Mike Trésor Ndayishimiye (60. Dante Vanzeir), Charles De Ketelaere, Loïs Openda. Selektor: Jacky Mathijssen.