Okružen je olimpijskim planinama Bjelašnicom, Igmanom, Jahorinom i Trebevićem.
Prema posljednjem popisu iz 2013. godine u Sarajevu živi oko 438.000 stanovnika (290.000 registrovano u četiri gradske opštine).
Najveći broj turističkih atrakcija nalazi se u samom centru grada gdje možete posjetiti Baščaršiju, Gradsku vjećnicu, brojne religijske objekte, kako islamske, tako i katoličke i pravoslavne.
Za Sarajevo često kažu da je „evropski Jerusalim“, jer su u njemu isprepletane broje kulture i religije, koje ne odudaraju jedna od druge, već naprotiv čine jednu skladnu cijelinu.
Sarajevo je grad sa bogatom istorijom i neki od najznačajnijih događaja koji su mijenjali svijetsku istoriju desili su se upravo u glavnom gradu Bosne i Hercegovine.
Takođe, uže gradsko jezgro obiluje brojnim muzejima, istorijskim i kulturnim spomenicima.
Što se tiče fudbala, poznato je da je grad podijeljen na plavu i bordo boju, tj. na navijače FK „Željezničar“ i FK „Sarajevo“.
Brojni fudbalski časopisi su sarajevski derbi svrstali među najvatrenije u svijetu.
Sarajevski klubovi su tri puta osvajali titule šampiona SFRJ – Sarajevo je to uradilo u dva navrata 1966/67 i 1984/85, dok je Željezničar bio šampion u sezoni 1971/1972.
Od osamostaljenja Bosne i Hercegovine, Sarajevo i Željezničar su osvojili ukupno 11 šampionskih titula i 13 kup takmičenja.
Najveći uspjeh na evropskoj smotri ostvario je Željezničar, koji je u sezoni 1984/85 došao do polufinala Kupa UEFA, gdje je eliminisan od Videotona, koga je u finalu čekao Real Madrid. Stadion „Grbavica“ na kome igra FK „Željezničar“ biće domaćin utakmica Evropskog prvenstva.