2022WU17 background

Grupa A: Pobjeda Njemica za prvo mjesto u grupi

Večeras je na stadionu "Grbavica" u Sarajevu odigran jedan od derbi susreta ovogodišnjeg Evropskog prvenstva. U reprizi posljednjeg finala koje je odigrano 2019. godine u Bugarskoj Njemačka je pobijedila Holandiju rezultatom 2:0 (0:0).

Kao što se i očekivalo prije početka, utakmica je bila veoma tvrda i igralo se uglavnom na sredini terena. Obje reprezentacije su imale nekoliko "poluprilika" za postizanje gola, ali igračice nisu imale dovoljno koncetracije u samoj završnici ili su se odlične golmanice istakle svojim odbranama na obje strane.

Njemice su povele u 59. minutu. Alara Sehitler je izvela slobodan udarac sa desne strane, Svea Stoldt je pokušala atraktivno petom da uputi šut ka golu, a lopta se u gužvi ispred same gol-linije od Danique Tolhoek odbila u mrežu. Sedam minuta prije kraja utakmice Njemačka je udvostručila prednost. Nakon kornera sa desne strane koji je izvela Melina Kruger, Paulina Platner udarcem glavom za 7-8 metara postiže svoj drugi gol na ovom prvenstvu.

Ovom pobjedom Njemačka je osigurala prvo mjesto u grupi A, a o drugom putniku u polufinale iz ove grupe odlučiće Danska i Holandija u međusobnom susretu u 3. kolu.